Мнозина от нас имат потребителски кредити или възнамеряват да ползват такива.. Случва се да възникне проблем и да считаме, че правата ни на потребители са нарушени...
Какво можем да направим и към коя институция може да се обърнем за съдействие?
Ето нашите съвети :
1.Проверете отново всички детайли по проблемния случай.
2.Подайте жалба в компанията – кредитор
- Кредиторът трябва да има вътрешни правила за приемане на жалби, за решаване на спорове и определяне на обезщетения във връзка с жалби на потребители, свързани с предоставянето на потребителски кредити.
- Отговор по вашата жалба трябва да получите в срок до 30 дни.
Доверието на клиентите е важно за финансовите компании, затова те се стремят да разрешат възникналите спорове.
3.Подайте жалба до Комисията за защита на потребителите (КЗП)
- Най-общо, КЗП осъществява контрола по изпълнението на Закона за потребителския кредит . Можете да подадете жалба до тази институция, за да изложите проблема си и потърсите съдействие.
- Важно е в жалбата си да включите следната информация:
Жалба в КЗП можете да подадете по електронен път : чрез специално разработена форма на официалната страница на КЗП – www.kzp.bg , на електронната поща на КЗП – Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.; по поща с обратна разписка.
4.Можете да се възползвате от възможността за извънсъдебно решаване на спорове чрез помирителните комисии към КЗП
Ако считате, че кредиторът не изпълнява задълженията по договора за кредит или в него има неравноправни клаузи, ако не сте доволни от резултата от ваша жалба до кредитора, то можете да сезирате съответната помирителна комисия към КЗП.
Помирителните комисии са създадени към всички регионални дирекции на КЗП. Чрез тях се дава възможност за извънсъдебно решаване на спорове между потребител и кредитор при неизпълнение на кредитора по договора за потребителски кредит. В случай, че двете страни по спора се споразумеят, се изготвя писмено споразумение, което има силата на спогодба.
5.Винаги съществува възможност да потърсите правата си по съдебен път.
В този случай е най-добре да разчитате на помощта на професионалист – юрист – с опит в областта.