Най-добрата инвестиция е в образование и квалификация. Тя не се обезценява с времето и може да ви да донесе повече полза от влагането на средства в движимо имущество, акции или банкови депозити (особено ако се прави без нужните знания и умения). Поговорката „Дай на гладния не риба, а въдица” важи и тук. В сегашните трудни времена да разчитате на спестяванията си или на
помощ от държавата, без да развивате нови знания и умения, не е добър вариант. Качественото образование е „въдицата”, която ще ви осигури нови възможности, когато времената изискват радикални промени.
Много хора, ако бъдат уволнени на около 40-45 годишна възраст , приемат случилото се тежко и често се отказват от търсенето на работа само след няколко седмици разговори по телефона и срещи с приятели. Това се случва както в големите, така и в малките градове. Наистина е трудно да се намери работа в малките населени места, особено ако основният бизнес, който е давал хляб на хората в района, затвори врати.
Как да се справите с това предизвикателство? Нужни са качества като гъвкавост, адаптивност към промените, желание да се учат нови неща, предприемачески дух.
Не е разумно да се осланяте на отдавна придобитите знания и квалификация, без да полагате усилия да ги обогатявате или да разчитате на сигурната и спокойна държавна служба, да се оставите на „течението“. Това няма да Ви помогне, ако се наложи да започнете от нулата. Наистина, трудно е да се предвиди какво може да се случи в бъдеще, дали ще загубите спокойната си работа. Никой не се ражда пророк .... Но признаците за настъпващи промени или проблеми в дадена сфера на икономическия живот, компания или в държавия сектор, могат да бъдат забелязани от тези, които не желаят да заравят главата си в пясъка. Доброто образование, активната позиция и информираност могат да ви помогнат да „разшифровате“ предупредителните знаци и отрано да потърсите алтернативни варианти за бъдещото.
Ето и нашите съвети :
„Избирайте с разум професията си“
„Учете през целия живот“
„Обогатявайте се с нови знания и умения“
„Повишавайте финансовата си грамотност”
И ако адаптираме баснята за щуреца и мравката в „басня за образованието“, то историята може да звучи по следния начин : щурецът е на спокойна „държавна служба“, добър е в това, което прави и не вижда смисъл да се „напряга“ да учи нови неща... така му е добре. Мравката работи в динамична компания, никога не отказва да научи нещо ново и го прави с вдъхновение. Може да стартира собствен бизнес и знае как да се справя с предизвикателствата. Помислете, кой би се справил по-добре в период на трудности?