„Образованието е най-добрата инвестиция“ – е казал Бенджамин Франклин. Тези думи са особено актуални в наши дни, когато житейската ни реализация зависи в много голяма степен от образованието – не само полученото в училище и университета, но и от „ученето през целия ни живот“.
Успешното навигиране в съвременния свят изисква да
притежаваме както професионални знания и умения, с които „да си вадим хляба“, така и редица други, без които съвременният човек е „изгубен“. Финансовата грамотност е сред тези „задължителни“ компетентности.
Защо е толкова важно да сме финансово грамотни?
Причините са много, но на вашето внимание предлагаме 4-те най-важни. Ето кои са те:
„Държавата (трябва да) се грижи за нас, за нашето здраве, пенсия, благосъстояние?!?“ – звучи добре, но е твърде далече от реалността. Затова помислете още веднъж, ако споделяте подобно убеждение.
Държавата – това сме всички ние! А в България, демографската ситуация е тежка - населението застрашително застарява. Това означава, че все по-малкото работещи поемат бремето да „издържат“ нарастващата икономически неактивната част от населението. Към демографския фактор може да добавим и други – високо ниво на безработица, ниски заплати, т.е. ниски осигуровки, значителен дял на сивата икономика, имиграция и т.н. Тази ситуация води до логичен изход – държавата е в състояние да осигури „минимално“ ниво на финансово обезпечение на гражданите. А те, от своя страна, се налага поемат все по-високо ниво на отговорност за собственото си финансово благополучие.
С други думи – не разчитайте, например, че „държавната“ пенсия ще ви осигури комфортна „златна есен“. За това ще трябва да се погрижите вие, като започнете да спестявате и инвестирате на възможно най-ранен етап от трудовата си кариера. И трябва да сте достатъчно финансово грамотен, за да знаете как да го правите!
Времената, когато беше обичайно да се пенсионираш там, където си работил цял живот, са безвъзвратно отминали. Подгответе се за несигурност, продължаваща цял живот! А това означава несигурни доходи. Как да се справите с проблема? Преди всичко не преставайте да се квалифицирате и да учите – така по-лесно ще си намирате работа, дори и в периоди на икономически застой. Не по-малко важно е да сте подготвен финансово – създайте си и поддържайте фонд „Авариен“, който да покрива разходите ви за живот за поне 6 месеца.
Трудно ви е да се ориентирате сред разнообразието от финансови продукти и услуги? Не сте единствени!
Работата е там, че за да можете да изберете подходящ за вас финансов продукт, трябва да сте наясно със същността му, с потенциалните ползи и присъщи рискове, т.е. да сте достатъчно финансово грамотен, за да задавате правилните въпроси и да разбирате правилно отговорите.
Липсата на финансови знания и умения може да ви доведе до лош избор или до отказ от ползване на даден продукт или услуга. Така, в най-добрия случай, може да изпуснете благоприятни възможности, а в най-лошия – да се „дестабилизирате“ финансово.
Всеки от нас има житейски цели – да построи дом, да осигури добро образование на децата, да е осигурен за старини и т.н. Общото между тях е, че те изискват значителни средства за реализирането им. Освен ако нямате чичо-милионер или не спечелите на тото, ще трябва в продължителен период да заделяте средства и разумно да ги управлявате, така че след време да натрупате достатъчно, за да осъществите целите си.