ТЯ прави с лекота толкова много неща: с любов стопява сурови сърца, с усмивка дава криле на децата си, с умението на висш мениджър успява да вкара в ред семейните и служебни дела ... Списъкът продължава още дълго...
Но животът поставя още едно изискване към дамите – да са финансово грамотни и то в по-голяма степен от „по-силните“ им половинки.
Може да ви се струва странно – все пак сферата на финансите се счита за обичайна територия на мъжете. Да, ама не! Именно нежната част на човечеството е изправена пред сериозни финансови предизвикателства и трябва да бъде „въоръжена“ със съответните знания и умения, за да се справи с тях. Ето поне четири причини за това!
Много изследвания сочат, че дамите са в основата на финансовия ред и дисциплина в семейството. Да, понякога се утешават с чифт нови обувки извън плана :), но като цяло те се занимават с микробюджетирането – пазаруване, сметки, по-големи и по-малки покупки. Мъжете присъстват основно при планирането на големите семейни разходи. Разбира се, това не е валидно за всяко семейство – моделите са много и разнообразни. И все пак, за дамите е важно да умеят с лекота да бюджетират!
Статистиката сочи, че дамите са по-дълголетни от мъжете. Какво общо има това с финансите ли? Всъщност има фундаментално значение. По-дългият живот означава по-дълъг пенсионен период. Всички знаем, че пенсиите не стигат за нормален живот, а и няма никакви обективни причини да считаме, че ситуацията в бъдеще рязко ще се промени към по-добро. С други думи, дамите трябва още от началото на трудовата си кариера да започнат да се подсигуряват за този период от живота си, да имат свои лични фондове, с които да посрещнат тези години. И което е най-важното – като цяло спестяванията им трябва да са по-големи от тези на мъжете – просто защото ще им трябват за по-дълги години. А за да го постигнат, дамите трябва първо да са наясно с този факт и второ – да са достатъчно финансово грамотни, за да предприемат разумни и изгодни за тях действия и то навреме!
Разбира се, има множество изключения. А и „ножицата“ между възнагражденията на мъжете и жените се стеснява – и в България, и по света. Но нека не забравяме, че дамите обичайно посвещават част от активните си години на отглеждане на децата. В този период те разчитат на дохода на половинката си. В допълнение, това се отразява върху размера на бъдещата пенсия на дамите – и не, не я увеличава, а точно обратното! Дали могат да се предприемат мерки? Да – но и тук, както и в предишната точка, се изисква добро ниво на финансова грамотност!
Няма кой да замести майчината грижа, любов и усмивка! Именно затова, обичайната практика при развод или раздяла е децата да останат при майка си. Излишно е да обясняваме с какви трудности се сблъсква самотният родител. А финансовите предизвикателства са особено сериозни! С един източник на доход (обичайно), майките трябва да осигурят нормален живот на децата си, да са подготвени за аварийни ситуации, да знаят къде могат да намерят помощ и дори да си позволяват понякога забавления. А това е задача с повишена трудност дори и за финансови професионалисти!