Скъпи лимузини, разкошни имения и безкрайни забавления – за мнозина това е животът на богатите. Дали е така в действителност? Оказва се, че по-голямата част от милионерите живеят скромно за възможностите си – това показва 5-годишно проучване на финансовия експерт и автор на книги Томас Корли.
В него той изследва и сравнява навиците на милионерите
и хората със скромни доходи. Ето част от най-интересните резултати:
- 67% от богатите, заявяват че водят скромен начин на живот.
- 8% от богатите са пазарували от магазини за вещи „втора употреба“.
- 85% от богатите смятат, че независимо от финансовата си ситуация всеки човек може да спестява, ако наистина го иска. Само 2% от бедните споделят това мнение.
- Само 6% от богатите имат кола на лизинг. При бедните този процент е 45%. Богатите хора купуват автомобилите си, а 44% от тях са си купили автомобил втора употреба през последните 5 години.
- Само 9% от богатите играят на лотарийни игри всяка седмица в сравнение с 77% от бедните.
- 100% от богатите спестяват за времето, когато няма да работят и ще се пенсионират, докато това правят само 19% от бедните.
Разбира се, има много обяснения за тези резултати. Действително, не е лесно да се опитваш да спестяваш, когато доходите ти едва стигат да покрият месечните харчове. И все пак, животът предлага възможности да увеличим доходите си, стига да сме инициативни и адаптивни, да сме склонни да учим нови неща, да придобиваме нови умения. Забравете за талончетата на късмета – нали сте наясно, че така допринасяте за богатството на някой друг?
Проблемът е, че повечето хора са склонни да увеличат разходите с такова темпо, с което се повишават и доходите им. А това ги поставя в „начална позиция“ и на практика не променя в позитивна насока нивото на богатството им.
Дали ще намираме извинения за настоящото си положение или ще предприемем действия, за да го подобрим, зависи единствено от нас. Добро начало е да започнем да прилагаме на практика поне някои от правилата, формулирани от Томас Карли въз основа на данните, събрани по време на неговото проучване на навиците на богатите.
- Прилагайте правилото 80:20, когато правите бюджета си. То е познато и като „Плащай първо на себе си“. С други думи, преди да разпределите парите си по разходните пера в бюджета, отделяте 20%, които автоматично отиват за спестявания и инвестиции. Така, на практика, живеете с тези 80% от доходите си. Оказва се, че 73% от милионерите са се научили да бюджетират по този начин още като деца, от своите родители. Остава въпросът ние, като родители, на какво учим децата си.
- Не харчете повече от 25% от месечния си доход за жилище - независимо дали е под наем или собствено.
- Не харчете повече от 10% от месечния си доход за забавления.
- Не харчете повече от 5% от месечния доход за лизинг или кредит за автомобил. Трябва да сте наясно, че с покупка на нов автомобил автоматично губите пари, просто защото той намалява драстично стойността си във времето.
- Инвестирайте парите си с разум. Не се подлъгвайте по схеми, които предлагат бързо забогатяване. Вероятността да спечелите е близо до нула. Но ако накарате „осмото чудо на света“ сложната лихва да заработи и за вашите пари, то може да очаквате отлични резултати в по-далечно бъдеще. Например, ако спестявате 250 лв. месечно в продължение на 40 години и ги инвестирате при 5% доходност, то ще се радвате на над 500 хил. лв. в края на периода.
- Бюджетирайте! Трябва да сте наясно с разходите си – месечните и годишните – а това няма как да стане без да си водите личен бюджет.