„Тези месеци съм в стихията си – утре съм на гости, вдругиден на парти с колегите, след това рожден ден, а през уикенда пътуване с приятели – обясняваше със задоволство Щурчо на своята приятелката Мравката защо все е зает и продължи – Само едно ме притеснява, парите излитат от джоба със скоростта на светлината. Мравче, ти имаш ли да ми дадеш на зеам 100-тина лева
, ще ти ги върна ... по-нататък?“
Едно от нещата, които ни правят най-щастливи е общуването с приятели. И това не е просто изтъркано клише, а факт, доказан с многобройни изследвания. Проблемът е, че активният социален живот си има цена и нерядко оказва пагубно въздействие върху бюджета ни - особено ако нашите приятели имат по-големи финансови възможности, а ние не искаме да изоставаме от събитията :)
И за да не сме голословни, ви отправяме едно предизвикателство –запишете всички разходи, които правите покрай социалния си живот за 10 дни (може и повече): излизания по заведения, по концерти или други събития, подаръци и подготовка за лични празненства, пътувания, срещи и т.н. Много е вероятно сумата да се окаже „впечатляваща“. Въпросът е какво да направите, за да ограничите ударите по вашия джоб и заедно с това да не се превърнете в отшелник. С уговорката, че няма лесни решения, ви предлагаме три стратегии, които може да приложите поединично или в комбинация за още по-добър ефект. Но тъй като не говорим за магии за богатство, трябва да сте наясно, че всеки подход изисква определен компромис и усилие от ваша страна.
1.Не крийте затрудненията, споделите с приятелите!
Споделете с приятелите си за финансовите затруднения, които изпитвате или за необходимостта да спестявате пари на този етап. Не е нужно да изпадате в подробности в случай, че не желаете. Ако вашите приятели са наистина такива, ще ви разберат. Най-малкото, което може да се случи, е да се уговорите да си плащате сметката отделно. Нали се сещате за ситуацията, когато сте излезли на вечеря, всички поръчват обилно, за разлика от вас (защото парите ви са малко и сте само на бира), а накрая сметката се разпределя по равно.
Дори и няма да коментираме случая, при който в желанието си да се впишете в определена социална група, сте склонни да се разорите. Само се замислете дали наистина си заслужава!
2.Откажете, ако не е по джоба ви!
Ако календарът ви е наситен със срещи, излизания, събития и пътувания, а бюджетът не може да ги „поеме“, то е разумно да се замислите от какво може да се откажете. Не става въпрос изведнъж да потънете в неизвестност, а по-скоро да си приоритизирате събитията в календара и да прецените кое е наистина важно и без кое може да минете.
Заедно с това помислете как може да намалите разходите, например:
3.Заемете се с организацията!
Този вариант има и предимства, и недостатъци. От една страна, изисква да посветите част от времето си, а то е безценен ресурс. От друга, обаче, ще ви позволи да предложите общи забавления при ниски разходи. Ето някои варианти:
Разбира се, списъкът ни не е изчерпателен, просто защото животът е пъстър, а възможностите са навсякъде и много зависят от нашето желание и въображение. Ще се радваме да споделите вашите стратегии за „оцеляване“ в ситуация на активен социален живот :) и ви пожелаваме много стойностни преживявания!