Богат ли съм или не съм… - тананикаше си Щурчо – С мечти богат съм, но с пари… дали?
Вместо да се чудиш, просто провери! – предложи му неговата приятелка Мравката.
Не, не става въпрос за това нашият герой да погледне в портфейла си и да преброи останалите от снощното празнуване левчета, а за по-задълбочен преглед на личното състояние
или с други думи - съставяне на личен баланс.
Какво представлява личният (семейният) баланс?
На практика, това е моментна снимка на размера и структурата на нашето богатство (или пък бедност). Коректно направеният личен баланс ни показва ясно какво притежаваме (активите ни), какво дължим (пасивите ни) и в крайна сметка колко „струваме“ (с какъв капитал разполагаме).
Защо ни трябва да се занимаваме със съставянето на личен баланс?
Да си наясно с действителното положение на личните финанси носи само позитиви… е, възможно е и някои разочарования… Но дори и да не ви харесат резултатите, приемете го като стимул за бъдещи действия.
А и няма по-добър начин да измерите дали имате и какъв е напредъкът ви към постигане на вашите финансови цели – било то натрупване на достатъчно капитал, за да си осигурите безоблачни старини или за да престанете да ходите на работа и да обиколите света J
Началният личен баланс ще ви послужи за отправна точка към целта, а периодичната му ревизия ще ви покаже с какви темпове се движите към нея.
Как да си направите личен баланс?
Разбира се, не в разказвателна форма – вариант като „малко пари в банката, апартамент, вила и кола“ не ви върши работа В случая ви трябват цифри, и то реалистични!
2.Опишете вашите пасиви – това са вашите дългове!
3.Колко струвате или чиста стойност на активите
След като сте изчислили активите и пасивите си е лесно да сметнете какъв капитал имате, т.е. каква е чистата стойност на вашите активи. Трябва просто да извадите пасивите от активите.
Капитал =Активи – Пасиви
По принцип се приема, че отрицателното число на капитал означава фалит…
Все пак, не се отчайвайте, ако резултатът не ви харесва. Размерът на капитала се променя в зависимост от много фактори, включително и такива, които не зависят от вас, като например цените на недвижимите имоти или акциите. А личният баланс просто служи като отправна точка на вашия финансов план и средство за измерване на напредъка към желаната от вас цел!