„Мила ваканция, пазя те, имам те в спомени ... „ – тананикаше си любимата песен Щурчо. Мравката, обаче, не споделяше настроението му: „Добре си ти, има кой да ти гледа децата през лятото – бабите и дядовците са във форма. А аз за главата съм се хванала и хич не ми е до песни...“
Всеки от нас пази скъпи спомени за дълги летни дни, изпълнени с мирис на море
, откъснати от градината плодове и гозбите на баба. Но носталгичното настроение често остава на заден план, ако сте работещи родители на малчугани във ваканция. Синьото лято се превръща по-скоро в предизвикателство, изискващо комбинативност и сериозни финансови ресурси. Това важи с особена сила за тези родители, които не могат да разчитат (поради ред причини) на баби и дядовци. Традиционната семейна почивка от по 2 седмици е само „капка в морето“ на лятната ваканция. Какво да правят децата през останалото време, кой да ги гледа и колко струва са въпроси, с които заетите родители трябва да се справят . Ето нашите 8 предложения за решение на проблема с лятната ваканция и липсата на баби и дядовци.
При този вариант вие и вашата половинка ползвате годишните си отпуски поотделно, за да се редувате в грижите за децата. Вярно, не си спомняте кога за последен път сте били заедно на море, но пък си спестявате значителни суми от бавачки и детски летни занимални.
Работата ви позволява да ползвате продължителни неплатени отпуски. Така наистина не правите допълните разходи , за да ви гледат децата, но проблемът е, че и вие не получавате заплата. Въпрос на лична преценка е дали можете да си го позволите.
Ако имате приятели, чиито деца се разбират добре с вашите, може да организирате неформален детски лагер. Направете график за родителите, така че всеки предварително да си освободи дни, през които да се заеме с малчуганите. Този вариант е щадящ за бюджета, но към него трябва внимателно, ако искате да си запазите приятелските отношения и нервите :)
Ако детето ви е сравнително самостоятелно и имате куража (и доверието) да го оставите само в къщи за по няколко часа, то можете да помолите близка съседка, най-често пенсионер, да го наглежда от време на време. Този вариант е много икономичен – дори и да заплащате за услугата, то сумите обикновено са символични.
Сред вариантите е да ангажирате „батко“ или „кака“ , които да се грижат за вашия малчуган. Най-добре е тийнейджърите да са ваши познати, деца на ваши познати. Все пак е важно да ги познавате и да можете да разчитате на тях. При този вариант ползата е в няколко посоки – тийнейджърът ще се научи да работи, ще спечели, може би, първите си пари, на вас ще ви излезе по-евтино в сравнение със „стандартната“ детегледачка, а малчуганът ви сигурно ще се забавлява.
Да използвате услугите на детегледачка по време на летните месеци е вариант за по-заможните родители. Заплащането може да е почасово, като цените за София са средно около 7 лв. и нагоре на час. Друг вариант е да договорите твърда месечна заплата, която обичайно варира между 600 – 800 лв. Предимството е индивидуалната грижа, а и може да ви излезе по-евтино от лятна занималня, ако децата са две, например.
Този вариант е много разпространен и харесван от родителите, особено ако могат да си го позволят. В София и в по-големите градове има голям избор на различни летни занимания за вашите деца. Можете да подберете занималня, която да отговаря на интересите на вашето дете – спорт, музика, танци, езици, изкуства, компютри и т.н. Ценовият диапазон е широк, но обикновено таксата за седмица не пада под 130-150 лв. , а има и по 320 лв. С други думи, при този вариант трябва да отделяте месечно поне по 500 лв. и нагоре.
Всички от горните варианти, могат да се комбинират в зависимост от предпочитанията, възможностите и късмета. Трябва да уточним, че списъкът ни не е изчерпателен, защото изобретателността на родителите в нужда не знае граници :)